top of page

A. Fovart Satış Sözleşmesi

İşbu Sözleşme Metni satış sorumlusu sıfatıyla hareket eden FovArt Sanat Galerisi (“FovArt”) tarafından müşterilerinin/kullanıcılarının özgün eser alımına ilişkin açıklamalarda bulunmak ve bilgilendirmek amacıyla kaleme alınmıştır. İşbu bilgilendirme metninin 2,3,4,5,6 nolu maddeleri, “Satış Sorumlusu” sıfatıyla Fovart Sanat Galerisi tarafından hazırlanan özgünlük belgesinde koleksiyoncuya teslim edilmektedir.

1. Özgün Eser Alımı

1.1. Özgün tablolar, sanatçının kendi tasarımı ve hayal gücünün sonucunda elde ettiği çalışmalarıdır ve eser olarak anılırlar. Özgün eserler, özgünlük belgesi ile teslim edilmekte ve eserin korunması ile ilgili uyarılar bu belgede açıklanmaktadır. Bu belge koleksiyoncu ve eser sahibi arasında yapılan sözleşme niteliğindedir.

1.2. Özgün eserler, mal olarak değerlendirilmeyip eser olarak değerlendirildiğinden satın alma sonrası iadeye konu olmazlar. Koleksiyoncu eseri almadan önce aklına takılan soruları Fovart'a iletmekle, Fovart da bu soruları yanıtlamakla yükümlüdür. Koleksiyoncu öncelikle eseri görerek almaya teşvik edilmektedir.

1.3. Koleksiyoncunun eseri görerek almasının mümkün olmadığı durumlarda, koleksiyoncu eseri uzaktan satın almayı talep edebilir. Fovart, bu talebe istinaden eseri elden adrese teslim, aracıyla adrese teslim, kurye veya kargo ile adrese teslim edebilir. Fovart bu gönderim esnasında ürünün paketlenmesi ile sorumlu olup taşıma sırasında oluşabilecek hasarlar konusunda mesuliyeti bulunmamaktadır. Koleksiyoncunun bu durumu kabul etmesi durumunda bu teslimat yöntemi seçilir.

1.4. Özgün eserlerin alımından vazgeçilmesi talebi, ancak eserin ödemesi, kargo ile gönderimi veya randevu ile teslimatı yapılmadan önce geçerlidir. Bu konunun şeffaf bir şekilde ilerlemesi için koleksiyoncu ile iletişime geçilmektedir.

2. Eseri Koruma

2.1. Eseri direkt güneş ışığından ve nemden koruyunuz. Tüysüz bez ile silerek veya hafif vakum ile tozdan arındırınız.

3. Eseri Kiralama

3.1. Koleksiyoncunun, eserin halka açık bir sergide kullanılmasının karşılığında kira bedeli veya diğer ücret olarak herhangi bir miktarı almaya hak kazanması durumunda, koleksiyoncu bu paranın %50’sini, parayı almaya hak kazandığı tarihi izleyen 30 gün içerisinde sanatçıya ödeyecektir.

4. Onarımlar

4.1. Koleksiyoncu, esere herhangi bir zarar gelmesi durumunda herhangi bir onarım veya restorasyona başlamadan önce sanatçıya danışacağını taahhüt etmektedir ve mümkünse sanatçıya gerekli onarımı ve restorasyonu yapma imkânı tanınacaktır.

5. İmha Etmeme

5.1. Koleksiyoncu eseri kasıtlı olarak hiçbir surette imha etmeyeceğini, bozmayacağını, değiştirmeyeceğini veya tadil etmeyeceğini taahhüt etmektedir.

6. Gelecekteki Devirler

6.1. Koleksiyoncunun eserin yeniden satışını yapması, devretmesi, bağışlaması, takas etmesi, miras veya vasiyet yoluyla başkasına intikal ettirmesi veya eserin tahrip olması ile elde edilecek sigorta tazminatı yollarıyla elde edilecek gelirler üzerinden eser için değer artışı hesaplanır. Koleksiyoncu, değer artışının gerçekleştiği durumlarda, ödemeyi almasını takiben 30 gün içerisinde gelirin %15’i eser sahibine ödemeyi taahhüt etmektedir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

B. Fovart Mesafeli Satış Sözleşmesi

1.Tarih

2. Taraflar

Satıcı: Fovart Sanat Galerisi - Mersin Ulusoy Özmete, Bostancı Mah. Prof. Ali Nihat Tarlan Cad. No:31/8 Kadıköy / İstanbul ,

Koleksiyoner(Alıcı): (Koleksyonerin adı, adresi ve iletişim bilgileri)


Konu: Mesafeli satış sözleşmesine konu olan “orijinal güzel sanat eseri” satın alma işlemi


Sözleşme konusu, tarafların internet, telefon, posta ya da faks gibi uzaktan iletişim araçlarını kullanarak yapacakları mesafeli satış işleminde uygulanacak koşulları belirtmektedir.


3. Taraflar arasındaki ilişki

Satıcı, Koleksiyonere aşağıda belirtilen ürünü satacaktır: Yağlıboya, akrilik boya, suluboya veya farklı malzemeler kullanılarak karışık tekniklerle üretilmiş kağıt, tuval veya çeşitli materyal üzerine uygulanmış resim veya heykel vb. güzel sanat eseri.

Satın alınan ürünün fiyatı: ………………………………….TL

Rezervasyon Süresi: 5 gün (ödeme yapılmadan reserve edilecek gün sayısı)
Satın alınan ürünün teslim tarihi: Ödeme sonrası ortalama 5 iş gününde seçilen taşıyıcı firmaya veya şehir içi kuryeye teslim edilecektir.

Koleksiyonerin hakları:
Koleksiyoner, mesafeli satış sözleşmesinden doğan haklarını aşağıdaki şekilde kullanabilecektir:

 

4. Mesafeli Satış Sözleşmesi Cayma Hakkı

Mesafeli satış sözleşmesinde koleksiyonerin satın aldığı güzel sanat eserinden cayma hakkı bulunmaktadır. Koleksiyonerin cayma hakkı, henüz üretilmemiş veya revize edilmiş eserler için, özgünlük belgesi hazırlanmamış, henüz tedarik edilmemiş ve kargo veya kurye kişi ile gönderilmemiş güzel sanat eserleri için geçerlidir.

Satın alma işleminden sonraki yukarıdaki koşullara uyan 5 gün içinde bu hak kullanılabilir. Bu süre içinde, koleksiyoner güzel sanat eserinin ücretini kesintisiz iade alma hakkına sahiptir. Banka gönderim masrafları varsa bu masraflar kesilerek iade edilir.

Sipariş olarak koleksiyon ürünü satın alınması söz konusudur. Bu süreçte ön ödeme görüşmesi yapılarak toplam ücretin %20'si ön ödeme alınır. Sipariş iptali durumunda ön ödeme miktarının iadesi söz konusu değildir. Sanatçılarımız özgün ve imzalı eserlerini sanat severlerin beğenisine sunmakta ve özgünlük belgesi imzalayarak eserlerini teslim etmektedirler.​

Satın alınan, sanat eseri kategorisindeki bu koleksiyon ürünlerinin iadesi, özgünlük belgesi teslim alındıktan sonra mümkün değildir.

 

Ancak sanatçının izni veya özgünlük belgesinin arkasında teslim edilen kullanım koşulları ve hak paylaşımlarına uygun olarak yeniden satılması mümkündür. 

Satın almak istediğiniz eseri önceden atölyemizde inceleyerek satın alabilirsiniz.

 

Önemli Not: Özgün eserlerin kargo veya kurye ile gönderilmesi durumunda, taşıma sırasında karşılaşılabilecek aksilikler konusunda tüm sorumluluk talebi oluşturan koleksiyonere aittir. 

  

5. Mesafe Satış Sözleşmesi İptali

Mesafeli satış sözleşmesi iptali, sözleşmeyi sona erdirmek anlamına gelir. Bu işlemi yapabilmek için, alıcının sözleşmede belirtilen iptal koşullarını yerine getirmesi gerekir.

Mesafeli satış sözleşmesi iptali işlemi, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren “güzel sanat eserinin” reserve edildiği gün sayısı kadar gün içinde yapılabilir. Bu süre içinde, alıcı satışı iptal etmeye karar verirse, satıcının alınan ürün veya hizmeti geri vermesi ve alıcının ödediği tutarı ödeme işlemi komisyon ve masrafları düşüldükten sonra iade etmesi gerekir.

bottom of page