Pouring (Dökme) Akrilik Boya Tekniği

En son güncellendiği tarih: Oca 1


Akrilik pouring için workshop arıyor, 1-4 kişilik gruplarla eğlenceli zaman geçirmek istiyorsanız Workshop sayfamızı ziyaret edin, sorularınız için bize mail atın, hemen yardımcı olalım. Atölyemiz Bostancı'da !

Bu teknikle yapılan uygulamaları görünce bayıldınız bir an önce siz de başlamak istediniz değil mi?


Öncelikle bilmeniz gereken önemli nokta: Boyanın içerisine karıştıracağınız malzemeler ortaya çıkacak görüntüyü etkiler, istediğiniz sonuca ulaşmak için denemeler yapmalısınız. Kum gibi malzemeler de akrilik boya ile karıştırılabilen yardımcılardır. Önerilen malzemeler dışında çok farklı şeyler denemenizi tavsiye etmiyoruz. Kimya bilginiz yoksa rastgele karışımları kesinlikle önermiyoruz.


Malzemeler:

 1. Tuval

 2. Cam/Plastik Kaplar: Karışımları ayrı ayrı hazırlamak için

 3. Karıştırıcı çubuklar: Malzemelerin iyi karışmadığı uygulamalar görsel olarak zayıf oluyor. Topak topak boya parçaları ile karşılaşabilirsiniz.

 4. Su (1 ölçü): Boyanın akışkanlığını arttırmak için inceltici olarak kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz boya yardımcılarını karıştırdıktan sonra boyanız hala istediğiniz akışkanlıkta değilse su ekleyebilirsiniz. Boyanın en fazla %35 oranında olacak şekilde ölçeklendirmeniz akrilik boya ile iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Boya inceldikçe bağlayıcı özelliğini kaybeder. Mesela kuruduğunda suya karşı dayanıklılık özelliği azalır  vs. Üreticiler böyle der. Dinlemek lazım. Su yerine %90 saflıkta Alkol  (1 ölçü) kullanılabilir. Boyanın akışkanlığını arttırmak ve kurumasını kolaylaştırmak için kullanılır. Su yerine veya su ile birlikte karıştırılabilir. Hücre oluşumuna izin verir fakat desen çalışmasının çabuk yapılması gerekir. Hızlı kuruma sebebiyle çalışma kuruduğunda pürüzlü mat yüzey elde edilir.

 5. Silikon yağı: Büyük hücre görüntüsü elde etmek için sadece bi kaç damla eklemek yeterli. Sanatsal yardımcılar hücre görünümü zaten katacaktır çalışmanıza ama daha fazlasını istiyorsanız bu yağ işinize yarar. Sanatsal olarak üretilen yardımcı malzemeler dışında olduğu için silikon yağı kullanımı boyanın ömrünü kısaltabilir. Ama yine de yıllardan bahsediyoruz.  Aşağıda bu konudaki deneyimlerini paylaşan bir arkadaşımız kısaca anlatmış Silikon yağı boyanın tuvale yapışmasını yer yer önlemekte. Bu nedenle kullanılacaksa oranı az tutmak faydalı.

 6. Büyük Kap: Boyaları büyük bir kaba doldurarak hazırlayabileceğiniz gibi, doğrudan tuvale üst üste dökerek uygulayabilirsiniz. Uygulama şekli yaratıcılığınıza kalmış.

 7. Pipet / Lastik el pompası: Üfleyerek boya karışımına yön vermek desen yapmak için kullanabilirsiniz.

 8. Isı tabancası / Kurutma makinası: Boyanın içerisinde hava kabarcıkları kaldığında, boya kurudukça patlayarak istenmeyen pürüzlere sebep olur. Bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Boyayı iyi karıştırdığında hava kabarcıklarını önleyebilirsiniz. Bunu önlemek için Çalışmanızı tamamladıktan sonra sıcak üfleyen bir kurutma makinası veya ısı tabancası ile bu kabarcıkları yok edebilirsiniz. Isı tabancasının yanlış kullanımı boyanın veya tuvalin yanmasına sebep olabilir. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Kurutma makinasının çalıştığınızda da deseni bozabileceğini unutmayın.

 9. Muşamba/Leğen: Bol boya kullanılarak yapılacak dökme tekniğinde güvenli temiz bir alan için gerekli

 10. 3 ayak/ızgara: Boyayı akıtarak işlem yapacağınız için, tuvalinizi yerden 5-10 cm yukarıya yerleştirerek işlem yaptığınızda akan boya karışımı yan yüzeyleri de pürüzsüz kaplayacaktır.

 11. Eldiven: Gerek yok demeyin her yanınız boya olacak

 12. Akrilik boya (2 ölçü): Akrilik boyayı farklı kalınlıkta kullanmak farklı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle akışkan akrilik boyaları da boya setinize ekleyebilirsiniz. Onlara su eklemeniz gerekmez. İşlemi daha kolay hale getirdikleri kesin. Boyayı homojen karıştırmadığızda boya topakları çalışmanızı kötü gösterecektir.

 13. Boya Yardımcıları (Medium):  birini seçmek yeterli

Sanatsal boya yardımcılarını ve diğer yardımcı malzemelerin karşılaştırılması
 • Liquitex marka pouring medium (2 ölçü): bu malzeme akışkanlık sağlar ama boyayı çok inceltmez, boyaların birbirine daha geçişken olarak karışmasını ve kuruduktan sonra daha parlak kalmasını sağlar. Hücre görüntüsü az ve küçüktür.

 • Golden marka GAC 800 (2 ölçü): Pouring medium ve Floetrol’ün bazı özelliklerini taşır. Orta akışkanlıkta boya elde edilir. Hücre görüntüsü az ve küçüktür. Kuruduktan sonra parlak görüntü elde edilir.

GAC 800 ve Liquitex Pouring Medium'un oluşturduğu farklı sonuçlar
 • Floetrol (2 ölçü): Yukarıda bahsettiğimiz boya yardımcıları yerine kullanılabilir. Asıl kullanım alanı sanatsal veya hobi çalışmaları değildir. Daha çok duvar boyama gibi işlerde kullanılan bir malzemedir. Sanatsal yardımcı olmadığı için kapalı ortamda uzun süre solunması sakıncalı olabilir. Boyayı incelterek akışkanlığını arttırır, kuruma hızını yavaşlatır ve boyaların birbirine karışmasını önler. Sanatsal ve hobi boyaları ile kullanıldığında hücre görüntüsü oluşturur, kuruduktan sonra mat bir görüntü elde edilir. Akrilik medyumu bulabiliyorsanız etkili sonuçlar için kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Floetrolü hücre oluşumunu sağlaması için az miktarlarda kullanmanız da farklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Yurtdışında floetrol ucuz bir malzeme olduğu için tercih ediliyor.

 • Tutkal (PVA) (1 ölçü): ucuzcu arkadaşlar da yukarıdaki malzemeler yerine bildiğimiz çiçek tutkalını kullanabilir. Mat görüntü elde ederseniz şaşırmayın.

Yapıştırıcı ve Floetrol malzemelerinin oluşturduğu farklı sonuçlar

Şimdi bu oranlar ne için açıklayalım; sadece 1 renk boya için önerilen karışımın oranı budur.

Özetle


1 ölçü su

+

2 ölçü boya

+

2 ölçü boya yardımcısı

+

4-5 damla silikon yağıKaç rengi karıştırmak istiyorsanız, hangi rengi ne oranda kullanmak istiyorsanız, bu oranlarla ayrı ayrı karışımlar hazırlıyorsunuz. Sonra bu karışımları büyük kapta bir araya getirip tuvale döküyorsunuz.


Oldu işte ! Başlayın tuvali sağa sola yatırıp desen oluşturmaya..


Oranları tabiki istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Buradan başlayın, sonra herkes kendine uygun olan oranı bulsun zamanla diyoruz.


Değişik efektler için silikon yağını bazı boyalara koymak bazılarına koymamak, ya da son birleşim kabına eklemek gibi değişik karışımlar hayal gücünüze kalmış.

Püf noktası - Silikon yağını boyayı karıştırdıktan sonra ekleyip karıştırmadan kullanırsanız, daha büyük ve dengesiz hücreler oluşur. Boya ile çok karıştırdığınızda homojen ve küçük hücreler oluşur.


Silikon yağının bazı boya yardımcıları ile kullanımı aşağıdaki şekilde sonuçlar ortaya çıkarabiliyor:

Liquitex Pouring Medium ve Floetrol'e silikon yağı eklenmesiyle elde edilen sonuçlar

Bir kaç uygulama yöntemi videosu da aşağıda. İngilizce olmasına takılmayın nasıl uyguladığına bakıverin fikirler çıksın ortaya

Yardımcı malzeme olarak Floetrol seçen bir arkadaşın silikon oranını ayarlamak için çektiği örnek bir video:

Ne kadar çok silikon damlası o kadar geniş hücreler demekki..

Haydi kolay gelsin.


Not: Hücre görünümüne yön vermek için ıslak havlu peçete ile silme yöntemi sıklıkla uygulanan bir yöntem. Aşağıda örnek videosunu ve ısı tabancasıyla işlemin hızlandırılmasını izleyebilirsiniz.


Fovart'ın sizler için yaptığı güzel desenleri aşağıda inceleyebilirsiniz:

Floetrol ile ilgili yazımıza da göz atmayı unutmayın.

#artideas #sanatfikirleri #sanat #fikir #pouring #akrilikdökme #akrilik #acrylic #teknikleri #yaratıcılık #yaratıcıfikirler #pouringmedium #akrilikmedyum #acrylicmedium #liquitex #GAC800 #Floetrol #hücreler #cells #floetrolneişeyarar #floetrolnedemek #pouringçalışması #pouringtekniği #akrilikdökmetekniği #akrilikboyauygulamateknikleri #akrilikpouring #akrilikboyadökmetekniği #acrylicpouringnasılyapılır #nasılyapılır #akrilikboyamedyumunedir #akrilikboyanasılkullanılır #akrilikboyaneişeyarar #akrilikboyaözellikleri #akrilikboyateknikleri #akrilikboyauygulamateknikleri

0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör