Reçine Sanatına Giriş 101


Reçine Nedir?

En bilineni çamlar olmak üzere ağaçlarda oluşan, katı ya da yarı akışkan, organik salgı maddesidir. Oldukça yapışkandır.

Reçine Nasıl Seçilir?

Sanatsal veya hobi amaçlı kullanılacak her ürün için önemli olan nokta şeffaf ve renksiz olması, herhangi bir parçacık içermemesidir.

Sanatsal seviyede kullanılacak reçinelerde UV dayanımının bulunmasına ve iyi seviyelerde koruyucu olmasına dikkat edilmelidir.

Kullanıldıktan sonra zamanla sararmaması, çatlamaması eserinizi korumanız için önemlidir.


Reçineyle Çalışmanın Püf Noktaları

  1. Doğru reçine seçimi: Kuruma süresi kısa, zamanla sararmayan, UV ye dayanıklı, şeffaf olmalıdır.

  2. Çevre ve el temizliği: İşlem sırasında etrafa reçine sıçrayacağını veya dikkatinizin dağıldığı anda ellerinize bulaşacağını hatırlayın. Reçineyi alkol ile temizleyebilirsiniz. Çalışmanız sırasında,yanınızda en az %70 saflıkta alkol çözeltisi bulundurmalısınız.

  3. Doğru oranda reçine ve medyumun karıştırılması: Buradaki oran satın aldığınız markanın kullanım bilgilerinde yazan orandır. Bu oran, hacimsel olarak değil ağırlık olarak verilir. Burada bahsi geçen medyum reçine ile beraber satılan ve reçinenin sertleşmesini sağlayan kimyasaldır.

  4. Karışımın homojen karıştırılması: Reçine ve sertleştirici medyum şeffaf olduğundan birbiri içerisine eklendiği zaman özenle bir süre karıştırmak önemlidir. Sertleştirici medyum doğru karıştırılmazsa reçinenizde kurumayan alanlar olacaktır. Burada sabırlı olmak önemlidir.

  5. Reçine pigmenti veya akrilik boyanın medyumdan sonra eklenmesi: Medyumun, homojen dağılmasını sağlamak için renkler daha sonra karışıma eklenir ve rengin homojen dağılması için de özenle karıştırmaya devam edilmelidir.

  6. Sıcak hava tabancası kullanımı: Sıcak hava tabancası, pürmüz veya saç kurutma makinası kullanılması hava kabarcıklarının yok edilebilmesi için önemlidir. Hem desen oluşturabilmek hem de hava kabarcıklarını yok etmek için böyle bir el aleti alınmalıdır.

  7. Düz bir yüzeyde işlem yapma ve kurutma: Reçine karışımları hemen kurumazlar. Kullanılan markanın verdiği teknik özelliklere göre ilk 1 saat içerisinde veya 12 saatlik bir sürede karışımın jelleşmesi gerçekleşir. Yapılan desenler yüzeye döküldükten sonra sıvı haldeki karışım düz yüzey oluşturacak şekilde yayılır. Reçine ile kaplayacağınız yüzeyin düz bir yerde bulunması gereklidir. Yoksa karışım jelleşmeye başlayana kadar yüzeyden akar gider. Oluşturduğunuz desen bozulur. Hem işlemi yaptığınız yüzey hemde ürünü kuruttuğunuz yerin, düz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için basit bir su terazisi yeterlidir.

  8. Toz ve yabancı maddeler gelmeyecek şekilde kurutma: Reçinenin tam kuruması 2 saat ile 24 saat arasında markaya göre değişkenlik göstereceği için kuruma süresince çalışmanızı tozdan, böcekten uzak tutmalısınız.

  9. Kurutma sonrasında alt ve yan yüzeylerde kalan damlaların törpülenmesi: Bu işlem için malzemeniz yoksa bir mobilyacıdan destek almalısınız.Reçine kuruduğunda sertleşir ve yüzeye çok iyi tutunur. İstenmeyen damla görüntülerinden kurtulamazsınız. Bunun için yüzeyi törpüleyebileceğiniz el aletleri edinmelisiniz.

  10. Renk karışımlarını planlama: Farklı renkleri desen oluşturmak için döktüğünüzde, jelleşme süresi başlayana kadar yüzeyde renkler karışmaya başlar. Elde ettiğiniz deseni sabitleyemzsiniz. Bunu göz önüne alarak renkleri planlı bir şekilde bir araya getirmeyi unutmamalısınız.

Su Terazisi

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Resin


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör