top of page
Foto_edited.jpg

Erdal Kara

Ressam

1974 İstanbul doğumludur. 1997 yılı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü mezunudur. 

2001'de MSGSÜ Resim Bölümünde yüksek lisansını tamamlamış ve 2011 yılında da sanatta yeterliliğini almıştır.

 

Halen  MSGSÜ'de öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

 

"LİRİK SOYUTLAR VE KANATLI ATLAR​"

Bu sergide yer alan çalışmalar, farklı dönemlerde yapılmış figuratif ve soyut guruplardan oluşmaktadır.

Eserler, duygusal ifadenin hem teknik hem de biçimsel açıdan ortaya konulduğu lirik bir temele dayanırlar.

 

Mitolojide yeniden başlayan hayatın sembolü olan Pegasus, kanatlı at formu, özgürlük ve hayatta tazelenmenin bir yansıması olarak resimlerinde belirir. Rahat ve anlık fırça hareketlerinden oluşan boya tekniği , biçim ve içerikle birleşerek resimlere canlılık katmaktadır. Her bir resim, başka bir duygusal durumun yansıtıcısı durumundadır.

 

Lirik soyut çalışmalar, renk, ton ve boyama tekniği ile oluşturduğu titreşimsel yapıdan yaralanarak; sezgisel, duygusal ve şiirsel bir ifade oluşturmaktadır. Geleneksel soyut ekspresyonizmin, çağdaş bir yansıması şeklinde belirginleşmektedir. İzleyici, yaratımsal sürecin kendi doğal akışında ortaya çıkmış olan bu resimlerin enerjitik yansımalarıyla karşılaşmaktadır.

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page