top of page
Profile foto_edited.jpg

Nastya Hasan

Ressam

1984, Ukrayna doğumludur. 1999 yılında Donetsk Sanat Koleji'nden, 2010 yılında ise Kharkov Tasarım ve Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun olmuştur. Ancak ülkedeki siyasi durum nedeniyle uzun bir süre resim yapamamıştır. Yaratıcı yolculuğuna sadece birkaç yıl önce başlamıştır. Üretimleri dünyanın dört bir yanındaki özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

 

"Nastya Hasan, Donetsk Sanat Koleji ve Kharkiv Sanat Akademisi'nden mezun olduktan uzun bir süre sonra, mesleğinde hızlıca olgunlaştı. 2014'te savaş Donetsk'e geldi, onu memleketini terk etmeye ve yeni bir ev aramaya zorladı. Ne yazık ki, birkaç yıl sonra savaş ikinci kez Nastya'nın kapısını çaldı. Tüm bu deneyimlerini yorumlayarak, yoğun arayış ve denemelerle, kendi figüratif ve teknik araçlarını geliştirmeyi başardı. İlgisiz veya gereksiz her şeyi bırakarak, uçmaya hazır, kendine özgü bir tarzı serbest bıraktı. İlk başta, Nastya'nın tablolarında temsil ettiği şey oldukça gerçek ve sıradan, tanıdık bir dünya gibi görünüyor. Ancak kısa bir süre sonra, başka bir şeyi, bir tür faz kaymasını, değişik gerçekliğe açılan bir kapıyı çözmeye başlıyorsunuz.

 

Nastya'nın iki film karesini birleştiren hilesini sık sık kullanması tesadüf değildir, bu iki resim ilk başta benzer görünse de, algılanamayan bir şekilde değişiyor. Nastya, en sevdiği vizyonları - bazı sınırsız çimen alanlarını - resmeder ve onları öyle ustalıkla işler ki, üzerlerinde hafif bir esinti hissedebilirsiniz. Yalnızlık; tek bir evden, bir arabadan veya rüzgarda dalgalanan çamaşırlardan da kaynaklanabilir; ustaca kullanılan ışık ve renk oyunları ve üstüne eklenen bazı geometrik parçalar dahil olmak üzere, zifiri siyah bir gece kubbesi ile vurgulabilir.

 

Nastya Hasan'ın sanatı, şifreli kamera obskürası, hem içe bakışlı hem de evrensel olan bir dünyaya gözlemci bir yolculuk sunuyor. Edward Hopper'ın eserlerini hatırlatan melankolik bir güzelliğe sahip yalnızlığı yakalama yeteneği, sanat meraklılarını hem nadir hem de zenginleştirici şiirsel bir iç gözleme davet ediyor. Hasan, benzersiz bakış açısıyla yalnızca vizyonunu paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda izleyicisine gerçeklik ile hayal arasındaki muhteşem etkileşime tanıklık etme ayrıcalığını da veriyor." 

Sanat Eleştirmeni - Newyork

Kişisel Karma Sergi

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page