top of page

 
" Tavşanlar ve Elmalar "

Sembolizm, sanatın günlük hayatımızı nesnel bir şekilde temsil etmekten ziyade, duyguları ve fikirleri yansıtmasını isteyen bir yaklaşımdır.
Bu konuyu Fovart ressamlarımız ile ele alarak bir sergi hazırladık.

Tavşan, Çin kültüründe yılları temsil eden hayvanlardan en şanslı olandır. Merhametin, zarafetin, güzelliğin, barış ve refahın sembolüdür. 
2023 yılı, Çin takvimine göre tavşan yılıdır ve umut yılı olacağı öngörülmektedir.
Elmalar, Türk mitolojisinde mutlu sonla hikayelerin bitmesini simgeler. Mutluluğun ve huzurun paylaşımı, gökten düşen elmaların anlatıcı ve dinleyiciler arasında paylaşılmasıyla sağlanır.
Bir çok farklı kültürde, tavşanlar ve elmalar sembol olarak kullanılmış, küreselleşen dünyada farklı paradoksların oluşmasına neden olmuştur. Bazı anlatılarda siyah tavşan uğursuzluktur, elma yasak meyvedir. 

"​Tavşanlar ve Elmalar" konusunu kendi üslupları ile yorumlayan sanatçılarımız, içsel yolculuklarının mesajlarını izleyiciyle paylaşmaktadır.  

Sanat birleştirir ve ruhu güzelleştirir.
İyi seyirler !
-- 

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page