top of page
Fatih Karagül

Mehmet Fatih Karagül

Sanatçı

Mehmet Fatih KARAGÜL 1971 Nişantaşı, İstanbul.

1994 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Lisans eğitimini tamamladı. 1997 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve 2002 yılında Sanatta Yeterlik eğitimlerini tamamladı.  Ulusal ve uluslararası projeler gerçekleştirdi, sergi, bienal, kongre, sempozyum ve çalıştaylara katıldı. 5 kişisel sergi açtı. Hür Teşebbüs Sanat Grubu'nun kurucusu olarak, 5 grup sergisine katıldı. Alanında 5 adet sanat ödülü bulunmaktadır. 1992-1997 yılları arasında Çanakkale Assos arkeolojik kazısında 6 dönem gönüllü restoratör olarak çalıştı. 1999 yılından beri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde görev yapmaktadır. Mekân, zıtlık, boşluk, ışık ve doku, çalışmaların şekillenmesinde temel oluşturmaktadır. Heykel, kolaj ve asamblajlarında pekişmiş çini, porselen, kâğıt katkılı seramik, metal, yardımcı malzeme olarak ise kâğıt ve atık materyaller kullanmaktadır. Son dönem çalışmalarında ise bronz kullanmaktadır.

 

Seçilmiş Etkinlikler

-2020 Turkey-Korea Invitational Ceramic Exhibition, G.Kora Elçiliği

(Online aktif sergi http://multi.iscu.ac.kr/ceramic/2020.asp)

-2019 "International 23 th Panlesvian Ceramic Exhibition”, Midilli Adası, Yunanistan 

-2019 "The 10th Gyeonggi International Ceramic Biennale” G.Kore

-2018 “The 7.th International Changchun Ceramics Symposium” Çin

-2018 "TROIA" Kişisel Heykel Sergisi, D1art Sanat Galerisi, Galata İstanbul

-2018 Dünya Sanat Günü “Akademix II” UPSD Galeri, Maçka Demokrasi Parkı, İstanbul

-2016 “International Ceramic Bienalle” Latviya

-2015 “16. International  Ex-Tempore Piran” Ceramic Exhibition,  Slovenya

-2015 “9. Uluslararası Seramik Kongresi Sergisi” Afyon Kocatepe Üniversitesi

 

Ödüller

-2020 “Honorable Mention”, International Korean Ceramic Bienalle

-1996 "Özel Ödül, İzmir Rotary Kulüp

-1994  "Sembol Yarışması Özel Ödül, Türk Seramik Derneği

-1994 "Başarı Ödülü, Sinter Seramik

-1993 "Karo Tasarımı Mansiyon, Ege Ferro

"TROAS DENEMELERİ" 

Online sergi süresince eş zamanlı olarak, isteyen sanatseverler, aşağıdaki adreste sergiyi güvenli bir şekilde ziyaret edebilirler. Randevu almayı unutmayın !

Adres:

Fevzipaşa Mahallesi, Medrese Sokak, No:1/B 

Merkez/Çanakkale

Saat: 13:00-18:00

Pazartesi ve Cuma günleri 

Randevu ve Bilgi: mfkaragul@gmail.com

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

“Dünyada uygar, ilerlemiş ve olgunlaşmış olmak isteyen herhangi bir ulus,

er geç yontu yapacak yontucu yetiştirecektir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk”

22 Ocak 1923 Söylev ve Demeçler 

 

Toplumsal hayatımızda Mart 2020’den bu yana yaşamımızda somut değişikliklere neden olan Pandemi, sanatsal eylem ve düşüncelerin kitlelere ulaşmasında  bizleri engellerle karşı karşıya getirmiştir. Yüzyıllardan bu yana Göbekli Tepe kutsal alanlarından zamanımıza kadar doğanın ve insanın günlük yaşamımıza kattığı-ürettiği somut ve soyut olguların varlığı yadsınamaz. Bu bağlamda bizleri kültürel-sanatsal ve düşünsel olarak düşündürenler, toplumların özlerinden, geleneklerinden çıkan sanatçılardır. Kültür insanın doğumu ile başlayan sürecin, düşünsel doyuma uğraması sonucunda, sanat ve sanatçının varlığını ortaya çıkarır. Sanatçılar bizlere doğanın ve insan zekasının sunduğu görsel zenginlikleri, yapıtlarında bir düşünsel ulaşım içinde anlatmak isterler. Seramik Sanatçısı Dr. Fatih Karagül’ün yaşadığı coğrafyadan etkilenerek, tarihsel bir süreci, pişmiş toprak-porselen ile anlatmak istemesi de, bu hümanist yaklaşımından doğmuştur. Anadolu toprakları “ Neolitik Çağ ” öncesinden bu yana, geçirdiği kültürel evrimle, bugünkü kıta Avrupa’sının yakaladığı  uzaya gidiş ve bilişimdeki önlenemez yükselişini,  İonia Felsefe okullarına borçludur.  İşte sanatçılar uygarlığın kıtalar arasına ulaşmasında ortaya koydukları somut düşünsel yapıtlarıyla, bizleri düşünmeğe ve eğitmeye olanaklar hazırladılar. Seramik Sanatçısı ve akademisyen Dr. Fatih Karagül de Troia uygarlığını ve onun maruz kaldığı birinci topyekun  savaşı, İzmirli büyük ozan Homeros’un İlyada destanından etkilenerek simgesel yapıtları ile, 10 yıl süren bir savaşın   mitolojik anlatımlarını başarılı bir biçimde pişmiş toprakla bize sunma başarısını göstermiştir.

Troia savaşı, Batı’nın Ege’nin ve Anadolu topraklarına olan yayılmacı-açgözlü tutumunun zamanımızdan 3000 yıl önce başladığının bir sonucudur.  İzmirli abdal Homeros’un anlatılarıyla öğreniyoruz bu yayılmacılığı. Sergisine plastik anlatımda  Fatih Karagül, Troia’lılara yardıma gelen Yüksek Hisarlı-kaleleri olan  Perkote’li hemşehrilerle  başlar. Sunak ile devam eder. Troia yaşamında sunak ve kurban çok önemlidir. Boğayı kurban ederler. Troia’da birçok sunak vardır, ama Homeros’un anlattığı sunak, görsel olarak 1980 yılından bu yana yürüttüğüm Apollon Smintheus tapınağı kazılarında ele geçen (Ayvacık_Gülpınar köyü) kabartmalı tamburlarda   boğaların sunağa gidişi betimlenmiştir. Agamemnon Apollon Smintheus tapınağının rahibi Chryses’in kızı Chryseis Troia’ya giderken kaçırır. Baba Chryses kızının geri dönmesi için Apollon’na yakarır. Agamemnon kızı geri vermek istemez. Apollon Akha ordusuna veba salgınını oklarıyla yollar. Sonunda bilici-kahin Kalhas ver kızı geri, Apollon vebayı kaldırsın der. İşte bu sahnenin yorumunu sanatçı grotesk-simgesel  betimle bize böyle anlatmak ister. Muzik her dönemde var Troia ilinde. Homeros destanını terennüm ederken, herhalde bizim abdallar gibi sazla dinletiyordu. Daha sonraları aşıklar, odeonda onun deyişlerini söylediler. Sanatçının kurgularıyla kısaca yapıtlardan kimi örnekleri anlattık. Sanatçılar her zaman eserlerinde bir mesaj, bir geçmişi ve  yaşanmışlıktan alınacak dersleri bize  anlatmak isterler. Sanatçı akademisyen Dr. Fatih Karagül, yapıtlarında-seramiklerinde yaşadığı yörenin-Troas’ın kenti olan Troia’nın yaşadıklarını Homeros’dan biriktirdiği kültürel kazanımlarla kendine özgü dili ile bizlere başarılı bir şekilde sergisinde anlatmaktadır.

  

1 Aralık 2020 Babakale

 

Prof.Dr. A.Coşkun Özgünel

Gülpınar, Apollon Smintheus Kazıları

Onursal Başkanı

Ankara Üniversitesi

bottom of page