top of page
hatice bahattin ceylan fotoğraf.jpg

Hatice Bahattin Ceylan

Sanatçı

1984 Ankara doğumlu sanatçı, Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi Grafik Eğitimi Bölümünden mezun olmuştur. Ardından Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Grafik Eğitimi Bölümünde Yüksek Lisansını bitirmiş, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Eğitimi ABD Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı’nda ise doktora öğrenimini tamamlamıştır. Tasarım sektöründeki 14 senelik deneyiminin ardından 2011 yılında Düzce Üniversitesinde, 2013 yılından itibaren de Sinop Üniversitesi Tasarım Bölümü Grafik Tasarımı Programında akademisyen olarak görevine devam sanatçının tasarım dalı yarışmalarında aldığı ödülleri ve sanat /tasarım alanına yönelik akademik yayınları bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı sergilerde eserleriyle yer alan sanatçının; Kıbrıs Sanat Müzesi ve Kıbrıs Türk Tarih Müzesi koleksiyonunda eserleri yer almaktadır. Sanatçının uzmanlık alanları; ambalaj tasarımı ve dijital illüstrasyondur.

 

“Müstesna Kadavra”

Sürrealist sanatçıların bir arada oynadıkları, farklı bedenlerle bir çeşit kolektif çizim kompozisyonu oluşturarak bilinçdışı kişiliklerini yansıttıkları oyundur. Onlara göre bu kompozisyon, fiziksel özelliklerin kopyalanma ve dayatılmasına karşı çıkış, farklı görünüş ve fikir sentezinin mükemmelliğinin yansımasıdır. Bu sergide yer alan illüstrasyonlar, müstesna kadavra oyununa atıfta bulunurken, birbirinden ayrı varlıkları bir arada kompoze etmeyi, tehlikeli, uysal, güzel, çirkin, ürkütücü, sevimli gibi tüm yakıştırmaları bir sanat eserinde gösterebilmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu sergi, farklı canlıların mükemmel uyumunu ifade ederken, aynı zamanda güzelliğin arkasında saklananların da yansımasıdır.

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page