Sanatçı Röportajları 

GÜLNUR SAVAŞ ANTAY

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezunuyum. 2015 yılında Mustafa Özel Atölyesi'nde resim eğitimi almaya başladım. Resme olan yeteneğimi doğru bir atölyede geliştirme şansını yakaladım ve zaman içerisinde kendi paletime kavuştum. Hayatım boyunca  resim çizmeye, sergilemeye, paylaşmaya devam edeceğim.

Eleştiriye açık mısınız?

Eleştiriyi yapan kişi veya kurumun profilini önemserim. Aynı zamanda her kesimden gelen yorum, eleştiri ve bakışı dikkate alıyorum.

Çalışmanızın içeriğine nasıl karar verirsiniz?

Çizebilirim düşüncesiyle bol bol fotoğraf çekiyorum. Kadraja, ışığa, renklere, etkiye bakıp değerlendirdikten sonra arşivliyorum. Resimlemek  istediğim bir fotografa, o anki hissimle karar verip tuvalde boyamaya başlıyorum.

Sizce resim ne anlatır?

Renklerin ilişkisinin seyredene geçirdiği olumlu veya olumsuz duyguyu anlatır. Ressamın kişiliğini, aklını, hitap edeceği kitleyi resminde görebilirsiniz. Hayata, insanlara fırça ile dokunmayı, hoşlanmayı, başkasının yaptığına değer vermeyi anlatır.

Resim sanatını nasıl tanımlarsınız?

Kendini ifade etmek, ulaşmak, güzelliği paylaşmak, renklerin sonsuzluğunu göstermek, hissettirmek, acıyı hafifletmek, tedavi etmek, tedavi olmak, vaktini değerli kılmak, kendinden izler bırakmaktır.

Sipariş ile resim yapma konusunda ne düşünüyorsunuz?

Portreler dışında sipariş ile resim çizmeye çok istekli değilim. Konu ile kısıtlanma duygusu resim yapmayı zorlaştırıyor.

Resimlerinizi hangi mecralardan tanıtıyorsunuz?

Bireysel sergi, karma sergiler, instagram, online sanat galerileri.

Bu resmi ben de yaparım diyenler hakkında ne düşünürsünüz?

Üzerinde düşünmem. Yapabilir belkide.

Ne zaman resim yapmaya başladınız?

Resim yapmaya çocukluğumda başladım. Resmi anlamaya ise, 2015 yılında Mustafa Özel Atölyesi’nde...​

Ne tür resimler yapıyorsunuz?

Portre, figür veya manzara ressamıyım diyemiyorum. Resime ilgisi olan olmayan herkesin gördüğünden hoşlanmasını hedefliyorum. Bu nedenle resimlerimi çizerken belli bir kesime, gruba veya konuya odaklanmıyorum.

Sevdiğim, etkilendiğim resimsel bulduğum ve kendi fotoğrafladığım görsellerdeki obje ve alanları, soyut ve somutu hissettiğim oranda karıştırarak boyuyorum.

Sevdiğiniz, örnek aldığınız  ressamlar kimlerdir?

Pablo Picasso, Claude Monet, Vincent Van Gogh, Piet Mondrian, Paul Gauguin ve tabiki Mustafa Özel.

En sevdiğiniz resminiz hangisidir, neden?

Bitirdiğimi düşündüğüm tüm resimlerimi seviyorum. Düşünerek ve odaklanarak çalışıyorum. Herşeyden önce geçirilen zamana ve emeğe değer veriyorum.  

Resim yapmak yetenek gerektirir mi?

Yetenek olmalı, ancak tek başına yeterli olduğunu düşünmüyorum. Akıl ve duygu işbirliği gerekli. Aynı zamanda günceli yakalamak, araştırmak, yeni denemelerden kaçınmamak gerekiyor.

Neden orjinal bir tablo alınmalı?

Ressamın tanınmış olması, sıradan olmayan hayatı ve dışavurumu en belirgin tercih nedeni. Aynı zamanda sahip olan kişiye değer katacağı, özel hissedeceği düşüncesi ve tabi her daim değeri artacaği için yatırım aracı olarak görülmesi diye düşünüyorum.

Resim eğitiminiz boyunca, unutamadığınız, sizde etki bırakan bir olay var mı ?

Çok özel bir olay ile karşılaşmadım.

Resimlerinizi üretirken nasıl bir ruh haliniz vardır?

Resim yaparken kafamın rahatladığını, zihnimin boşaldığını hissediyorum. Her çalışmamda ayrı bir heyecan duyuyorum. Benim için tedavi edici bir aktivite. Bazen uykudan uyanıp kendimi şövale başında buluyorum. Bittiğine karar verdiğimde türk kahvesi ile önüne oturup dakikalarca incelemekten keyif alıyorum:) Resim yapmak bana huzur veriyor.

Hangi malzemeleri kullanarak resim yapıyorsunuz?

Genellikle tuval üzerine yağlıboya çalışıyorum. Kendi çektiğim fotoğrafları kullanarak kompozisyon oluşturuyorum.

Eğitiminizde hangi ressamlarla çalıştınız?

2015 yılından beri Mustafa Özel ile devam ediyorum.

Kullanmayı en sevdiğiniz renk hangisidir? Neden?

Tek bir renge odaklanmıyorum, fakat yoğun olarak mavi ve yeşil tonlarını kullanıyorum. Beyaz ile vurgu yapmayı seviyorum. Paletimdeki renkleri doğadan alıyorum.  Huzur, sağlık, mucize, aşk, neşe, heyecan, dostluk bana göre hepsi doğada renk olarak mevcut.

Orjinal ve özgün tabloların fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fiyat beğenen kişiye veya alıcısına göre değişiyor. Belirleyen faktörler çok fazla. Bana göre bir kısıtı yok. “Yalnizca bana ait ve orjinal” hissi fiyatı arttırıyor. Aynı zamanda ressamın popülaritesi, hayatı, dışavurum biçimi fiyatı belirleyen en önemli unsurlar.

Resimlerinizi kimler almalı?

Sevenler ve sergileyenler...

Resim konusunda kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Doğru kanaldan uzun soluklu bir eğitim, araştırma, sabır, çok çalışma. Hiç sonu olmayan bir süreç olduğuna inanmak gerekiyor. Yenilenmek, yeni denemeler yapmak, diğer sanatçıları takip etmek ve hep öğrenmeye, eleştiriye, paylaşmaya açık olmak...

Sizi tanıdığımıza çok memnun olduk.

Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Gülnur Savaş Antay sergisini mutlaka gezmelisiniz !

  • Facebook Clean
  • Instagram Sosyal Simge

© 2019 by FovArt Sanat Galerisi