top of page
Gülay Er

Gülay Er

Ressam

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-Grafik Bölümü'nden mezundur. Grafiker ve resim öğretmenidir. Bodrum Art  Sanat ve Kültür derneği üyesidir. Birçok kişisel sergi açmış ve karma sergilere katılmıştır.  Mekan, manzara ve portrelerini soyut gerçekçilik tarzıyla harmanlar. Nuri İyem Resim Ödülü Sergisi 2019'da "Metro" isimli çalışmasıyla sergileme almıştır. 


Halen İstanbul'da Mustafa Özel ile birlikte çalışmakta, sanat üretimine devam etmektedir.

“Gülay Er;
Soyut ile somut, gerçek ile hayal arasındaki iki yönlü ilişkiden yola çıkarak, gerçeğin hayale, somutun soyuta yaklaştığı bir düzlemde, nesnelerin dünyası ile kurduğumuz gündelik ilişkiyi öznelleştiriyor. Nesneler, Er’in zihninde yarattıkları çağrışımlarla yeni bir çizgiye, renge, dokuya ve desene bürünüyor. Gerçek, hayalin nesnesine dönüşürken somut soyutlanıyor. Gerçek ile hayal, somut ile soyut arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor. Bir manzara ya da figürün gerçeklikle olan bağı zayıfladıkça hayal gücü ile olan bağı kuvvetleniyor. Buna karşın gerçeklik hissi bütünüyle yitirilmiyor; Er’in öznelliğinde başkalaşıyor. İzleyiciler, Er’in bıraktığı bu yerden gerçeği bükmeye başlıyor. Hayal gücünün dönüşüme uğrattığı artık somut bir gerçeklik değil, soyutlanmış belirli bir gerçeklik oluyor." Elif Erdoğan

 

Sergiler

2023 - Boğaziçi Üniversitesi Çevre Ödülleri- Albert Long Hall - Fovart Sanat Galerisi, İstanbul

2023 - İçinde Renk Yoksa Dışarıda Gökkuşağı Arama Kişisel Sergi - Carafe İstanbul - Beşiktaş, İstanbul

2023 - Moda Rotary Karma Sergi - Kethüda Hamamı Beşiktaş Kültür Merkezi, İstanbul

2022 - Boğaziçi Üniversitesi İş Dünyası Ödülleri- Albert Long Hall - Fovart Sanat Galerisi, İstanbul

2022 - Küresel Birlik 2022 - Fovart Sanat Galerisi Online Sergi, İstanbul

2022 - Karma Sergi - Akatlar Kültür Merkezi - Fovart Sanat Galerisi, İstanbul

2022 - Görebilmek - Fovart Sanat Galerisi Online Sergi, İstanbul

2021 - Ritim - Fovart Sanat Galerisi Digital Mekan Sergisi, İstanbul

2021 - Nefes 2021 - Fovart Sanat Galerisi Online Sergi, İstanbul

2020 - Nefes 2020 - Fovart Sanat Galerisi Online Sergi, İstanbul

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page