top of page

Artemisia Gentileschi Kimdir?


Artemisia Gentileschi (Artemisia Lomi) İtalyan barok ressamdır. Dönemin erkek egemenliğine rağmen yeteneğini eğitimiyle yücelterek kendini kanıtlayabilmiş bir kadın.

Artemisia Gentileschi (1638–1639) (Reproduction)
La Pittura - Self Portrait as the Allegory of Painting

Ressam Orazio Gentileschi'nin kızı olarak Roma'da 1593'te dünyaya gelmiştir. Babası Orazio, Caravaggio'nun yetenekli takipçilerindendir. Kızının yeteneğini genç yaşta fark etmiştir. Evde kızını asistan olarak kendi eğitmiştir. Rahibe olması için baskı yapsa da, zaman içerisinde ressam olma isteğini kabullenmiştir. Babası, Artemisia daha 17 yaşındayken, onun çok yetenekli olduğunu ve denginin bulunmadığını itiraf etmiştir. Ressam Agostino Tassi'den dersler almasını sağlamıştır. Ancak bu eğitim sürecinde Artemisia malesef Agostino'nun tecavüzüne uğramıştır. Agostino olay sonrasında da evlilik vaatleriyle Artemisia'dan faydalanmıştır.


Bu dönemin Artemisia'da etkilerini, yaptığı "Judith Beheading Holofernes" tablosunda görebilirsiniz. Caravaggio'nun "Judith Beheading Holofernes" tablosunu yeniden yorumlamıştır. Judit olarak kendisini; Holofernes olarak da tecavüzcüsü Agostino Tassi'yi resmetmiştir. İki tablonun arasındaki en belirgin fark Judith'in yüzündedir. Caravaggio, Judit'i narin ve kırılgan ifade ederken; Artemisia güçlü bir karakter resmetmiştir. Tecavüz olayının intikamını da bu yolla almak istemiştir. İki resimdeki ifade farkları, resim sanatının gücünü kanıtlar. Figürlerin duruşları ve duygularıyla izleyicide bambaşka etkiler bırakılabilir.


Artemisia, italyanca adı "La Pittura" olan "Self-Portrait as the Allegory of Painting" eserinde kendini resmetmiştir. Dönemindeki akademik portre çizim kurallarına karşı çıkarcasına farklı açıdan bir portre resmetmiştir. Bu nedenle en önemli resimlerinden biridir.

Başarılı çalışmalarıyla, 1616’da, Accademia del Disegno (Academy of Design) akademisine kabul edilen ilk kadın olmuştur.


İtaatkar kadının resmedilişinin tersine, güçlü ve düşüncelerini, ksrsrlsrını ifade eden kadını resmetmeyi hedeflemiş ve bunu başarmıştır.


Kaynaklar:

  • https://thefutureisvisual.wordpress.com/2014/03/26/judith-slaying-holofernes/

  • https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-baroque-master-artemisia-gentileschi

  • Great paintings, DK, 2011, sf.96

Sayfadaki tablo La Pittura

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page