top of page

Alkol Bazlı Mürekkep Nedir?

Çözücü baz malzemesi alkol olan bir mürekkeptir. Pigmenti yüksek olduğundan canlı renklere sahiptir. Genelde çizim ve manga sanatı için kullanılan kalemlerin, mühürlerin yedek mürekkebi olarak satışa sunuluyor. Alkol olarak izopropil alkol(IPA) ile çeşitli yüzeylerde desen oluşturabilirsiniz.


Çözücü olarak kullanılan yardımcılarda alkol oranı %99-%85 gibi yüksek olduğundan, iyi havalandırılan yerlerde çalışma yapılması önemlidir. Alkol oranı arttıkça buharlaşma hızı da artacaktır. IPA içerisine farklı oranlarda gliserin damlatılarak farklı çözücüler ile çalışma yapılabiliyor. Gliserin alkol ile çalışma süresinin biraz daha uzamasına yardımcı oluyor. Fakat uygulamalarda yağlı bir doku bıraktığından karışımın oranı önemlidir.

Çalışma yaparken koruyucu maske ve eldiven takmayı unutmayın.


Alkol mürekkebi ile çalışma yapabileceğiniz yüzeyin emici olmaması önemlidir. Emici yüzeylerde istediğiniz deseni elde etmekte zorlanırsınız. Emici olmayan gesso uygulanmış yüzeyler, cam, sunta, fotoğraf kağıdı bu tip uygulamalar için oldukça uygun yüzeylerdir. Ayrıca özel tasarlanmış sentetik kağıtlar da bulunmaktadır. Yurt dışında YUPO isminde satılan bu kağıdı İstanbul - Topkapı matbağacılar sitesinde bulmak mümkün.


Alkol mürekkebini şişeden olduğu gibi uyguladığınız bazı durumlarda kuruma süresi günler alabiliyor. Bu nedenle yardımcı malzemelerle incelterek uygulamanızı tavsiye ediyoruz.


Canlı renklerle tasarım yapmayı sevenlere şimdiden iyi eğlenceler.

 

Sayfadaki çalışma Cümbüş 6

Diğer ürünlerimiz için Cümbüş Sergisi'ni gezebilir dilerseniz mağazamızdan ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

 

Workshop arayanlar, 2-4 kişilik gruplarla alkol mürekkebi ile resim yapmak ister misiniz? Workshop sayfamızı ziyaret edin, sorularınız için bize mail atın, hemen yardımcı olalım.

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page