top of page

Opak ve Transparan Renk Nedir?


Boya tüplerinin üzerinde hepimizin gördüğü bazı kutucuklar bulunuyor. Bunları görsek de ne anlama geldiğini bilmediğimiz için, çoğumuz beğendiğimiz boya renklerini alır, boyama uygulamaları yapar ve sevdiğimiz renge karar veririz. Bu eksik bilgi bizi istediğimiz doğru sonuçlara götürmez. Resimde planlama, uygulanan teknik ve malzeme bilgisi önemlidir. Gizemli kutucukların anlamını aşağıda özetledik:

 

Transparan Renkler: İçi boş kutucuğun bulunduğu renkler, ışığı geçiren, yani alt katmandaki rengin görünmesini sağlayan şeffaf renklerdir. Beyaz kağıdın üzerine transparan bir rengi uyguladığınızda hala kağıdı görebiliyor olacaksınız. Transparan renklerin üst üste uygulanmasıyla yüzeye 3 boyutlu görünüm kazandırılır ve daha parlak bir görüntü elde edilir. Glazing tekniği için uygun renklerdir. Örnek Renkler: Phthalo renkleri, raw sienna, permanent rose

 

Yarı-Transparan Renkler: İçi çizgili boş kutucuğun bulunduğu renkler, ışığın büyük kısmını geçiren fakat küçük bir kısmını yansıtan renklerdir. Transparan renklere daha yakındırlar. Beyaz kağıdın üzerine uygulandığında kağıdın hala görünmesini sağlayan şeffaf renklerdir. Yarı-transparan ve yarı-opak birbirinden farklı değerlerdir.

 

Yarı-Opak(yarı-kapatıcı) Renkler: Yarısı dolu kutucuk, ışığın büyük kısmını yansıtan ve çok azını geçiren renklerdir. Opak renklere daha yakındırlar. Beyaz kağıdın üzerine yarı-opak bir rengi uyguladığınızda kağıdı çok az da olsa görebiliyor olacaksınız.


 

Opak (kapatıcı) Renkler: Tüm ışığı yansıtır ve hiçbir şeyin geçmesine izin vermezler. Bu özellikteki boyalarda pigment yoğunluğu diğerlerine göre çok daha fazladır. Beyaz kağıdın üzerine opak bir rengi uyguladığınızda kağıdı göremezsiniz.

Örnek Renkler: Flesh Tint, titanyum white, cadmium yellow pale hue. Opak renklerin uygulanmasıyla tek boyutlu görünüm ve mat bir görüntü elde edilir.

 

En heyecanlı sonuçlardan biri: Transparan mavi kuruduğunda üzerine ve transparan sarı uyguladığınızda ilüzyon olarak yeşil rengi elde edersiniz. Ancak gözünüz hala mavi ve sarı rengin algılr.


Aşağıdaki resmimizde tablonun asılı olduğu duvarı inceleyecek olursak: Naples yellow(opak) duvar rengi olarak belirlenmiş ve üzerine Raw umber(transparan)sürülerek duvar dokusu verilmiştir.


Boyaları özelliklerine göre satın almak için Sanat Markt'ı takip etmenizi öneriyoruz. Ünlü ressam Monet ve Van Gogh'un tercih ettiği renklerden esinlenilmiş boya setleri Trendyol'da satılmaktadır.


Kaynaklar:

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page