top of page

Renk Değerleri ve Resimde İllüzyon


Rengin değerleri(açıklık, koyuluk, ton) bir resimde odak noktası oluşturmak için kullanılır.


Yandaki resimde;

  1. Beyaz rengin yanında kullanılan orta değer gri rengin nasıl koyu bir renge yakınsadığını,

  2. Siyah rengin yanında kullanılan orta değer gri rengin nasıl açık bir renge yakınsadığını görebilirsiniz. Bu bir illüzyondur.


İnsan gözü açık değerleri, koyu değerlere göre çok daha çabuk algılar. Gözün bu özelliği kullanılarak, izleyiciye anlatılmak istenen konu ve konunun ilgi odağı, kolaylıkla resim dilinde ifade edilebilir.


Derinlik illüzyonu oluşturmak için renk değerinin dereceleri de kullanılabilir. Açık ve koyu renkli alanlar ile konuya 3 boyutlu form illüzyonu verilebilir. Burada kullanılan bir rengin göreceli olarak açıklık koyuluk değişimi o rengin valörleridir.


Aşağıdaki videoda bir armutu resmeden ressamın açık ve koyu değerleri nasıl kullandığını, oluşturduğu illüzyon ile armut formunun nasıl ortaya çıktığını izleyebilirsiniz. Koyu tonlar üzerinde orta tonlar orta tonlar üzerinde açık tonlar kullanarak 3 boyutlu görünüm elde etmiştir.


Mark Carder yağlıboya ile armut boyama:


Renk illüzyonunun nasıl olduğunu gösteren aşağıdaki videodan bir kesiti inceleyelim. A ile işaretlenmiş kare, B ile işaretlenen kareden daha koyu görünmektedir. Gözün göreceli olarak renkleri algılamasının güzel bir örneğidir.

Ancak aralarındaki mesafeyi tek renk ile kapatırsanız. Gözünüz her ikisinin de aynı değere sahip gri renk olduğunu fark edecektir.

JD Hillberry videosu:


 

VALÖR(DEĞER):  Bir rengin göreceli olarak açıklık koyuluk derecesini gösteren değerdir. Rengin değeri, o rengin tonları oluşturularak (siyah ve beyaz eklenerek) değiştirilir. Renge beyaz katıldıkça, ışıklılık(açıklık) değeri yükselir. Işıklılık değeri yükseldikçe, valör değeri de yükselir.


Kaynaklar:

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page