top of page

Renk Elementleri Nelerdir?© Fovart Sanat Galerisi

Resimde "renk" kendisini oluşturan elementlerle karıştırılır. Bu nedenle ingilizce karşılığı olan terimleri de kullanarak rengi ve elementlerini açıklayacağız.


RENK(COLOR) 3 elementten oluşur:

  1. HUE(Rengin Kendisi),

  2. VALUE(Rengin Değeri),

  3. CHROMA(Rengin Saflığı)

Bu elementlerin karşılığı söyledir:


HUE (Renk): Tam Türkçe karşılığı Renk'tir. Renk çarkında bulunan 12 rengin her birinin pigmentlerine verilen isimdir. Pigment ise rengin doğada bulunan materyalidir.


VALUE (Valör/Değer): Rengin açıklık, koyuluk değeridir. Beyaz ve siyah(veya tamamlayıcı) renklerin diğer renklere(hue) eklenmesiyle elde edilir. Göreceli bir değerlendirme terimidir. Açıklık(Tint), Koyuluk(Shade) ve Ton(Tone) renk değerinin alt özellikleridir.

  • Bir renk seçip farklı oranlarda beyaz eklenerek, o rengin açık değerleri(tint) elde edilir. Pembe renk dediğimiz renk aslında kırmızı rengin açık değeridir.

  • Aynı renge,farklı oranlarda siyah eklenerek veya tamamlayıcı rengi eklenerek, o rengin koyu değerleri(shade) elde edilir.

  • Aynı renge, farklı oranlarda gri (beyaz ve siyah) eklenerek, o rengin tonları(tone) elde edilir. Tonlar rengin kirlenmesi, matlaşması, doygunluğunun(saflığının) azaltılması veya yumuşaması anlamına gelir.


CHROMA(Kroma/Saflık): Rengin saflığı, parlaklığı veya matlığı olarak tanımlanır. Orta gri rengin hue'ya eklenerek elde edilen değerlerdir.


(CHROMA = SATURATION = INTENSITY = BRIGHTNESS = DULLNESS)


Kaynak:

Sayfa başındaki Mozaik Tablosu'nu mağazamızdan satın alabilirsiniz.

 

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page