top of page

Glazing(Glaze) Tekniği Nedir?

Glazing, bir kat şeffaf boyanın uygulanması anlamına gelir. Resim yaparken kat kat(layer) boya uygulamaları, resmin derinliğe sahip olmasını sağlar. Glazing ile uygulanan renkler sayesinde optik renk ilüzyonu oluşur ve 3 boyutlu görünüm elde edilir. Amaç tüm resmin veya kompozisyonun bir bölümünün bütünlüğünü sağlamaktır.

Mukavva üzerine akrilik
John Whistler

Akademik bir portre çalışmasını örnekleyecek olursak: Yüzün, yüksek ışık alan noktaları açık tonlarla çalışılır, sonrasında daha az ışık alan noktalara koyu tonlar eklenir. Orta ton olarak seçilen bir renk, şeffaf bir şekilde yüzün tümüne uygulanarak resim tamamlanır. Bu uygulama ile açık ve koyu tonların birbirine geçişi ara ton ile yumuşatılmış ve resme derinlik kazandırılmış olur.


İngilizce bilmiyor olsanız bile aşağıdaki videoda kürenin nasıl boyandığına dikkat edin.

Uygulanan desen kaybedilmeden, küreyi maviye boyamak cisme 3 boyut kazandırıyor. Yeşil rengi elde etmek için kurumuş sarı rengin üzerine ince bir kat mavi uygulamak renk ilüzyonu sağlıyor ve derinlik kazandırarak yeşil rengin oluşmasına sebep oluyor.


Glazing yapılacak boya; yağlıboya resimlerde, boya inceltici yağ ile hazırlanır. Akrilik boyalarda ise su veya glazing medium(yardımcı) kullanılarak hazırlanır. Akrilik çalışmalarda glazing mediumun kullanılması önemlidir. Su ile inceltilmiş boya tutunma özelliğini ve pigment gücünü yitirir. Renk kalitesini kaybeder. Glazing mediumlar, bu özelliklerin boyada olduğu gibi korunması esasıyla geliştirilmiş yardımcılardır. Aynı zamanda akrilik boyaların uygulanma süresini uzatırlar ve yağlıboya ile çalışılıyormuş gibi bir süre daha uygulama ve düzeltme yapılmasına izin verirler.


Glazing uygularken her bir katın kuruması gerektiği unutulmamalıdır.

Kurumamış yüzeylere uygulanan glazing, resmin efektinin bozulmasına yol açar veya istenmeyen desenlere sebep olur. Bu durumda glazing katını kaldırmak resmin önceki katının zarar görmesine sebep olur.


Boya satın alırken trasparan veya opak olmasına dikkat etmelisiniz. Glazing işlemine uygun boyalar transparan veya yarı transparan olmalıdır. Opak renkler özel glazing medyumları ile inceltilerek yine aynı işlem için kullanılabilir.


Boya özelliklerini de ekleyerek ürün satışı yapan Sanat Markt markasını takip etmenizi öneriyoruz. Malzeme ihtiyaçlarınız için Trendyol'da Sanat Markt mağazasından kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page