top of page
İlayda Ersalan

İlayda Ersalan

Ressam

1995 yılında Adana’da doğmuştur. İlk lisansını 2013-2018 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde tamammıştır. Taş baskı, ahşap baskı ve yağlıboya derslerinin dışında, Dünya Sinema Tarihi ve Türk Sinema Tarihi gibi dersler almıştır.

2018-2022 yılları arasında ikinci lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim bölümünde tamamlamıştır. Bu süreç içerisinde Mustafa Özel’in Altamira Atölyesi’nde staj yaparak yağlıboya işler üretmeye devam etmiştir. Çalıştığı disiplinler arasında karakalem, suluboya, yağlıboya, kolaj, fotoğraf, video, dijital kolaj ve dijital resimler bulunmaktdır. İlgilendiği kavramlar; hafıza, bebeklik dönemi, anne-bebek ilişkisi, temas ve geçmişin insan üzerindeki psikolojik etkileridir.

İstanbul'da kendi atölyesinde üretimlerine devam etmektedir.

Katıldığı Sergiler

2022 - Smallart XIII Küçük İşler Sergisi / İzmir

2022 - “Bize Övgü” Karma Sergisi / Ankara

2022 - Fovart Sanat Galerisi “Küresel Birlik 2022” Online Sergisi                                                              

2022 - Talebeyiz Biz “Silgi” Sergisi / İstanbul

2022 - BASE “İz ve İletişim” Sergisi / İstanbul

2021 - Marmara Üniversitesi “Alt bellek Açılımı” Sergisi / İstanbul

2020 - “Online Art Project” Online Karma Sergisi

2020 - “Portfolyou Art Project” Online Karma Sergisi

 

------------

" HAFIZA SERİSİ "

"Bellek, dünyaya ilişkin anlayışımızın ve kişisel kimlik hissimizin temelini döşer. Birey olmamızın nedeni ekseriyetle öğrendiklerimiz ve hatırladıklarımızdır."

Tam da bu bilgiden yola çıkarak kendi anılarıma odaklanıyorum ve anıların zihnimizdeki değişkenliği ve kayboluşu üzerinden sezgisel bir şekilde ilerlediğim bu resimleri yapıyorum. Benim için kişisel bir iş olarak ilerlese de resimlerin zamanla daha da soyutlaşmasıyla birlikte kişisel olmaktan çıkıyor. Amacım kendi hafızamdaki imgelerden yola çıkarak izleyiciye kendi hissettiklerini düşündürmek. İşlerimde eski fotoğraf ve video kayıtlarından seçtiğim imajlardan yararlanıyorum." İlayda Ersalan

"İlgili sanat eseri ve sanat eserine ait görsellerin ilişkili içeriklerinin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya kullanılması hakları sanatçıya aittir. Sanatçı izniyle Fovart'ta yayınlanmaktadır. Yukarıda sayılı edimlerin gerçekleştirilebilmesi için sanatçıdan yazılı izin alınması gerekmektedir."

bottom of page